دوچرخه اسپینینگ, راهنمای خرید, وبلاگ, ورزشی

فواید دوچرخه ثابت | راهنمای خرید و استفاده

فواید دوچرخه ثابت | راهنمای خرید و استفاده

دوچرخه ثابت ها یکی از بهترین دستگاه های هوازی و چربی سوزی می باشند. چرخ های ثابت وسایل باشگاهی هستند که در هر باشگاهی این دستگاه ها را می بینید. البته در کنار این دستگاه ها، تردمیل ها نیز هستند.

ورزشکاران از تردمیل ها و دوچرخه ثابت ها به منظور لاغری و چربی سوزی استفاده می شوند.

در کل بحث ورزش های هوازی یا قلبی-عروقی را میتوان به دو حالت تقسیم کرد :

 1. ورزش هایی که بیرون از خانه انجام میشوند
 2. ورزش هایی که داخل خانه انجام میشوند

ورزش هایی که داخل خانه انجام میشوند اغلب نیاز به یکی از دو دستگاه تردمیل و دوچرخه ثابت دارند.

استفاده از دوچرخه ثابت، یکی از روش‌ های رایج در ورزش‌ های هوازی است که در مقایسه با راه ‌پیمایی و تند راه رفتن، ویژگی خاصی ندارد و حتی میتوان گفت به نسبت کمتری، ظرفیت هوازی را افزایش می ‌دهد.

بیشتر بخوانید: تاثیر تردمیل و دوچرخه ثابت بر سلامت قلب

دوچرخه ثابت بهتر است یا دویدن در خیابان؟

بنظر شما دوچرخه سواری در خیابان های شلوغ، پر ترافیک و آلوده مناسب تر است یا دوچرخه سواری در خانه با آرامش و بدور از استرس ؟

خوب مشخص است که هر آدم عاقلی گزینه دوم را انتخاب میکند. به راحتی میتوان با یک دوچرخه ثابت در محیطی کوچک مانند یک اتاق شرایط یک ورزش هوازی مناسب را فراهم کرد.

دوچرخه ثابت ها چند نوع هستند؟

دستگاه های دوچرخه ثابت در فروشگاه ورزشی رزان کالا به چند دسته تقسیم می شوند که در ادامه دسته بندی دوچرخه ثابت ها را توضیح می دهیم.

 • دوچرخه های ثابت های خانگی برای استفاده در منزل

دوچرخه ثابت های خانگی با توجه به قدرت و استقامت، تحمل وزن و … برای مصارف خانگی مناسب تر می باشد و نیاز نیست برای مصرف خانه و محل کار از چرخ ثابت های باشگاهی استفاده کنید.

 • دوچرخه های ثابت باشگاهی

دوچرخه ثابت های باشگاهی تحمل وزن بالا و قدرت بالایی دارند که میتوان به صورت طولانی و پیوسته مورد استفاده ورزشکاران در باشگاه قرار می گیرد.

انواع دوچرخه های باشگاهی را می توانید در فروشگاه آنلاین لوازم ورزشی رزان کالا بیابید.

هر کدام از این دسته بندی ها توضیحات و ویژگی های مفصلی دارند که در این مطلب به همین مقدار اکتفا میکنیم و سعی خواهیم کرد در مطالب آینده سایت توضیحات بیشتری در مورد انواع دوچرخه های ثابت خدمت شما همراهان عزیز رزان کالا ارائه کنیم.

فواید دوچرخه ثابت | راهنمای خرید و استفاده

فواید موجود در رکاب زدن با دوچرخه ثابت ها

 • پدال زدن قدرت و استقامت ماهیچه های ساق پا، ران و تنه را بهبودی می بخشد.
 • از طریق تقویت ماهیچه های تنه شامل ماهیچه های شکم، پشت و ستون فقرات، باعث تعادل در فرد می شود و بنابراین قامت را بهبود بخشیده و خستگی روزانه را کاهش میدهد.
 • سیستم گردش خون و جذب اکسیژن توسط بدن بهبود خواهد یافت.
 • کلسترولها و چربیهای مازاد موجود در رگهای خونی را می سوزاند و برطرف می کند.
 • فشار خون را به طبیعی ترین حالتش می رساند.
 • سیستم چربی سوزی را بالا می برد.
 • سبب ترشح هورمون اندورفین می شود. ( هورمون نشاط آور و شادی بخش )
 • قابل استفاده برای هرگونه شرایط آب و هوایی میباشد.
 • در بین دستگاه های هوازی دیگر فضای کمتری اشغال می کند.
 • استرس را کاهش می دهد.
 • پدال زدن ضربان قلب را تا حدی زیاد می کند و تنفس را تندتر می کند. افزایش ضربان قلب و تنفس در یک حد معین و حفظ این افزایش برای چند دقیقه فواید زیادی برای بدن دارد.

بیشتر بخوانید: تاثیر دوچرخه ثابت روی عضلات پا

راهنمای خرید دوچرخه ثابت

به منظور خرید دوچرخه ثابت باید به نکات مهمی دقت کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را برای خرید دوچرخه مدنظرتان داشته باشید که البته کارشناسان فروش ما در رزان کالا، کاملا صادقانه و منصفانه شما را در بهترین انتخاب همراهی خواهند کرد.

علاوه بر مشاوره توسط کادر فروش رزان کالا بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید تا خرید رضایت بخشی را داشته باشید:

تحمل وزن چرخ ثابت

باید در زمان خرید دوچرخه به مقدار تحمل وزنش توجه کرد. برای اینکه از خرید خود مطمئن شوید، در مورد دامنه وزن افرادی که قرار است از دوچرخه استفاده کنند، اطلاع دهید تا در دراز مدت با مشکل و استهلاک بالا مواجه نشوید.

مکانیزم دوچرخه ثابت

مکانیزم دوچرخه به سه دسته تقسیم می شود:

 • تسمه ای
 • زنجیری
 • مگنتی 

پدال دستگاه دوچرخه ثابت

پدال یکی از مهمترین اجزای دوچرخه است که باید قبل از خرید حتما به آن توجه شود، بیشترین درگیری در کل زمان ورزش با پدال میباشد پس باید پای شما به راحتی روی آن بنشیند و احساس راحتی به شما بدهد.

بیشتر بخوانید : تفاوت دوچرخه ثابت مبله با چرخ ثابت ایستاده

زین و قابلیت تنظیم چرخ ثابت

زین و یا صندلی دوچرخه یکی از مهمترین موارد در زمان خرید است. زیرا در کل زمان ورزش تنها تکیه گاه بدن شما بوده و اگر صندلی دستگاه شما کیفیت مناسبی نداشته باشد احساس خستگی و رنجش برایتان بوجود می آید. زین دستگاه باید دارای پیچ تنظیم و کمک فنر برای راحتی بیشتر باشد.

فواید دوچرخه ثابت | راهنمای خرید و استفاده

گارانتی و خدمات پس از فروش رزان کالا

گارانتی و خدمات پس از فروش شرکتی که قصد خرید از آن را دارید بسیار اهمیت دارد، زیرا هر چقدر سرویس دهی و پشتیبانی شرکت بالاتر باشد، رضایت شما نیز بالاتر میرود و در نتیجه مشتری بیشتری جذب خواهد کرد.

رزان کالا در این زمینه بسیار قوی عمل کرده و تمام محصولات موجود در سایت دارای ضمانت اصالت و سلامت فیزیکی کالا هستند. همچنین دوچرخه های ثابت نیز گارانتی و خدمات پس از فروش را دارا میباشند.

صفحه نمایشگر چرخ ثابت

برخی از دوچرخه های ثابت موجود در بازار مجهز به صفحه نمایشگر مانیتور بوده و صفحه نمایشگر مانیتور این امکان را به شما می دهد تا در زمان دوچرخه سواری بتوانید زمان، کالری،مسافت، سرعت و ضربان قلبتان را بر روی صفحه نمایشگر مانیتور مشاهده کنید.

نوع تنظیم ویژگی‌های دوچرخه ثابت

به دو روش دیجیتالی و مکانیکی، قدرت و همچنین میزان سختی دوچرخه ثابت تنظیم می‌شود. در روش اول با استفاده از دکمه و نمایشگر اقدام به تغییر قدرت و سختی دوچرخه ثابت می‌کنید اما در روش دوم، با استفاده از پیچ تنظیم کننده‌ای که نزدیک پدال کار گذاشته می‌شود، دوچرخه را شخصی‌سازی می‌نمایید.

نوع سیستم مقاومت دستگاه دوچرخه

معمولا دوچرخه ثابت مجهز به سیستم مقاومت شده است تا شما میزان فشاری که باید به پدال‌ها وارد کنید را تغییر دهید. عموماً این سیستم مقاومت از دو روش برای افزایش یا کاهش مقاومت استفاده می‌کند:

 • تسمه نمدی: این نوع از سیستم مقاومت شباهت زیادی به دوچرخه‌های معمولی دارد. اگر دستگیره تنظیم قدرت را به سمت افزایش قدرت حرکت دهید، تسمه نمدی سفت‌تر شده و شما باید قدرت بیشتری برای پدال زدن، متحمل شوید. معکوس این روند نیز وجود دارد. پدال زدن روی این دوچرخه حس کاملاً واقعی به شما می‌دهد.
 • تسمه مگنتی: در این نوع تسمه، خبری از تسمه فیزیکی نیست. به جای آن، دو آهنربای قوی میان پدال و بدنه به کار رفته است. با نزدیک شدن آهنرباها شما فشار زیادی باید برای چرخاندن پدال‌ها وارد کنید و با فاصله گرفتن، زحمت پدال زدن کمتر می‌شود. ویژگی بارز این تسمه، کم صدایی و همچنین حرکت روان آن است.

قابلیت برنامه‌دهی چرخ ثابت

دوچرخه‌های ثابت معمولی دارای هیچ برنامه خاصی به عنوان لاغری، چربی سوزی یا استقامت نیستند. اگر شما نیاز به برنامه‌دهی دارید، می‌بایست به هنگام خرید کردن، به فروشنده در این مورد اطلاع دهید. اکثر دوچرخه‌های پیشرفته دارای برنامه‌های ثابتی هستند که به شما در میزان لاغری، سوختن کالری و همچنین تنظیم ضربان قلب کمک می‌کند.

قابلیت حمل ‌و نقل دوچرخه ثابت

می‌بایست از سبک وزن بودن دوچرخه اطمینان داشته باشید. عموماً بدنه دوچرخه ثابت از جنس آلومینیوم ساخته می‌شوند و وزن مناسبی برای جابجایی دارند. به هنگام خرید دوچرخه ثابت، دقت کنید که دارای چرخ‌های مخصوص برای هل دادن روی زمین باشد تا در جابجایی دچار مشکل نشوید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *